Kowalik zaokienny

niedziela, 25 sierpnia 2019, 20:42

Z tym ptakiem znamy się od lat. Przylatuje po ziarna, które potem chomikuje w korze sosny. Tym razem kowalik – Sitta europaea – przysiadł na oknie.

Świstunka leśna

niedziela, 11 sierpnia 2019, 20:37

Już na początku upalnego sierpnia w tym roku w naszym ogrodzie pojawiły się ptaki odlatujące do cieplejszych krajów. Ta świstunka leśna Rhadina sibilatrix odlatuje chyba z przyzwyczajenia – jest 11 sierpnia i nadal wszak upały.

Muchołówka wcale nie żałobna

niedziela, 20 maja 2018, 01:05

Tylko tak się ponuro nazywa. Poza tym ptak jest wesoły i śliczny. Dawniej nazywano go muchołówką czarnogłową – dla odróżnienia od muchołówki szarej.
Po łacinie Ficedula hypoleuca, w innych językach jeszcze inaczej: pied flycatcher, Trauerliegenschnaepper, gobe-mouche noir, muchołowka-piestruszka (A, N, F, R).
Polska nazwa – muchołówka żałobna – dotyczy w zasadzie tylko upierzenia starego samca, który jest czarno-biały. Wierzch czarny, poza białym „lusterkiem” na skrzydle, brzuszek jaskrawobiały. Samiczki są szarawo-białe. Młode z kolei są szarobrązowe, obficie nakrapiane.
Bardzo to ruchliwy ptaszek, więc dość trudno zrobić mu zdjęcie. Siada na jakimś słupku czy gałązce, a po chwili już jest przy gnieździe z dziobem pełnym owadów.
Ładnie śpiewa, choć nie zawsze potrafię odróżnić jej głos.
Jan Sokołowski pisze:

Gdy z końcem maja kontrolowałem sztuczne dziuple, przekonałem się, że w dziuplach, przy których samce zachowywały się cicho, były już gniazda z jajami, natomiast dziuple, przy których samce śpiewały, pozostały puste i samicy także nie było. Widocznie śpiewały o tej spóźnionej porze jeszcze tylko te samce, któe nie zdobyły sobie samicy, natomiast dla samców posiadających samicę i gniazdo śpiew już stracił znaczenie.

Taki młodziak

piątek, 15 sierpnia 2014, 19:29

2014-08-10-P1330823a
Co z ciebie wyrośnie?
2014-08-10-P1330824a

2014-08-10-P1330825a
Dopiero na następnym zdjęciu widać kilka ceglastych piórek na piersi – tak! To będzie rudzik. Dzisiaj przyleciał z rodzicami do ogrodu i pozwolił Ogrodnikowi na dość długą sesję zdjęciową 🙂
2014-08-10-P1330837a

Rudzik – Erithacus rubecula
ang. European Robin
niem. Rotkehlchen
fr. Rouge-gorge
ros. Zarianka malinowka 😉

Mazurki wesołe

wtorek, 6 sierpnia 2013, 08:55

Wróble mazurki - Passer montanus Wróbel mazurek Passer montanus L.
Ptaszki to wsesołe – rozćwierkane i rozszczebiotane wróble mazurki (proszę zwrócić uwagę na plamki na ich policzkach – to główna różnica pomiędzy nimi a zwykłymi wróblami).
Zdjęcie jest z wiosny, ale w lipcu nasze mazurki właśnie karmią drugi w tym roku lęg i wszędzie ich pełno, tudzież pełno pisku piskląt.
Są na wsiach, zastępując wróbla domowego. Coraz ich jednak mniej – na wsiach nie ma dla nich pokarmu, jak bywało dawniej, zawsze się posilały przy kurach i innym ptactwie domowym, a dzisiaj na wsi i o widok kury ciężko. Nawet i miastowe wróble zanikają – wypierane przez rybitwy i wrony-gawrony-kawki. Może śmietniki w XXI wieku są nazbyt porządnie zamykane?
Ostatnio w Warszawie widuję wróble głównie latem na tarasie KFC, jak dojadają frytki i panierkę.
Zaś wsiowe mazurki cieszą oko i ucho…

Kopciuszki nasze małe

środa, 29 maja 2013, 19:08

jaja kopciuszka

Jaja kopciuszka – 8 maja

Kopciuszki bywają u nas od lat. Tego roku uwiły gniazdko w warsztacie – wewnątrz leżącej gdzieś na półce liny.

Wysiadywanie jaj - 12.V

Wysiadywanie jaj – 12.V

Podczas wysiadywania jaj bywało dość chłodno. Rodzice niepokoili sie, gdy ktoś wchodził do pomieszczenia.

20-V - wykluły sie cztery maleństwa!

20-V – wykluły sie cztery maleństwa!

To dopiero początek – zobacz, co jest dalej »

Odlatujące żurawie

piątek, 30 września 2011, 01:05

Ten dźwięk – klangor – nie da się pomylić z żadnym innym. Tydzień temu około 11:00 ogromny klucz leciał na południe, a kiedy przelatywał nad nami, rozproszył się – co widać na zdjęciach, – i pokręcił, jakby chciał z nami pozostać przez chwilę jeszcze.
Dzisiaj wieczorem, już po zmierzchu, przeleciał następny klucz żurawi.
Nadchodzi jesień…

Just Like Birds

piątek, 19 sierpnia 2011, 03:11

Wspaniała muzyka relaksacyjna, na którą składają się śpiewy ptaków i gra instrumentów (Lucyan).
Oto fragmenty utworów – 5.:
Like the Birds – 5. Song of the Seaside
oraz 4.:
Like the Birds – 4. Sanin – sample 30s.
Płyta jest dostępna w cenie 42,- zł + przesyłka (w Polsce 8 zł zwykła przesyłka, 10 zł priorytet). Zamówienia proszę przysyłać na adres sklep@ebuki.eu.

Jak robić lepsze zdjęcia ptaków – porady

poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 19:17

Obok książka wydana przez Multico w 2009 – skarbnica porad i kopalnią wiedzy – zawodowcy odkryją w niej tajemnice warsztatu mistrzów, a amatorzy znajdą wskazówki, jak robić zdjęcia ptaków, nawet z okna własnego domu.

Poniżej kilka porad wg amerykańskiego czasopisma o ptakach w ogrodach:

1. Wykształć w sobie cierpliwość stawania się częścią ciszy. Naucz się czekać, aż ptak sam do ciebie podejdzie, a osiągniesz takie zbliżenie, jakie zechcesz.

2. Ucz się polować na ptaki, starannie obserwując ich ruchy. Na przykład zatrzepotanie skrzydeł czy potrząśnięcie ogonem pomagają domowemu fotografowi osiągnąć cel.

3. Naucz się rozróżniać zaśpiewy i wołania poszczególnych gatunków ptaków. Podglądanie ptaków polega tak samo na słuchaniu, jak na patrzeniu. Jeżeli potrafisz najpierw zidentyfikować je uchem, to będziesz lepiej przygotowany na wspaniały strzał.

4. Ucz się określać ptaki po kształtach, zachowaniu i sposobie lotu. Na przykład, lecący rybołów dokładnie przypomina literę W; skrzydła orła są proste.

5. Szukaj ptaków wtedy, gdy są one najbardziej aktywne. Zwykle od rana do południa i późnym popołudniem mają pory posiłków. Również są pory dnia bardziej korzystne dla fotografii z powodu oświetlenia.

6. Szukaj ptaków w mikrośrodowiskach, które lubią. Kilka przykładów: fontanna ze świeżą wodą, morwa pełna dojrzałych owoców albo zarośla, gdzie ptaki chronią się przed drapieżnikami.

Rady – Carl Edwards.


Źródło: własne tłumaczenie tekstu ze strony birdsandbloomsblog.com

W Przemyślu ratują postrzelone bociany

sobota, 6 sierpnia 2011, 13:50

Cztery postrzelone bociany trafiły w ostatnich dniach na leczenie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) – poinformował lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński.

„Bociany zostały ranione śrutem z broni pneumatycznej. Przywieziono je do nas z różnych miejscowości regionu. Ich stan był ciężki, niektóre miały m.in. połamane skrzydła. W każdym przypadku musieliśmy przeprowadzić skomplikowane, kilkugodzinne operacje” – powiedział Fedaczyński.

Wszystkie postrzelone bociany są osobnikami młodymi, które nie uciekają przed człowiekiem. „Trwa rehabilitacja poszkodowanych bocianów. Mamy nadzieję, że zakończy się dla nich pomyślnie” – podkreślił lekarz weterynarii z przemyskiej placówki.

Jego zdaniem, przypadki strzelania do bocianów w naszym kraju zdarzają się bardzo rzadko. „Nigdy nie mieliśmy aż tylu tak drastycznych postrzeleń tych ptaków” – zaznaczył.

Przemyski ośrodek działa od dwudziestu lat. Są tam leczone ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia, choć bywa, że również z sąsiednich województw.

[Źródło: PAP – Nauka w Polsce]

starsze zapiski »