Coraz więcej nowojorskich drapaczy chmur wyłącza na noc oświetlenie, aby zmniejszyć liczbę migrujących ptaków, które wpadają na budynki – informuje serwis „BBC News/Science”.

Działania koordynowane przez NYC Audubon będą podejmowane aż do 1 listopada, kiedy ptaki planowo kończą jesienne migracje. Wśród „wygaszonych” budynków znalazły się Empire State i wieżowiec Chryslera.

Szacuje się, że każdego roku około 90 tys. ptaków ginie w miastach w wyniku zderzenia z przeszkloną powierzchnią wysokich budynków. Organizatorzy akcji, która w tym roku ma miejsce po raz piąty, twierdzą, że jasne światło dezorientuje ptaki i osłabia ich naturalny instynkt nawigacji.

NYC Audubon, organizacja stawiająca sobie za cel ochronę dzikich ptaków i ich miejskich siedlisk, apeluje do właścicieli i dzierżawców wysokich budynków, aby między północą a świtem gasili światła na niezajętych piętrach i w pustych przestrzeniach. Namawia również pracowników z nocnych zmian, aby zasłaniali okna roletami lub wybierali lampki biurkowe zamiast sufitowych.

Podobny projekt rozwijany jest w stolicy Kanady, Toronto. Jego organizatorzy twierdzą, że „w Ameryce Północnej każdego roku więcej ptaków ginie wskutek zderzenia z budynkiem niż katastrofy tankowca Exxon Valdez, która zabiła 250 tys. ptaków”.

NYC powołuje się również na wyniki badań z Field Museum w Chicago, które pokazały, że liczba ptaków ginących wskutek zderzenia z budynkiem zmniejsza się w nocy o 83 proc. kiedy światła są wyłączone.

W czasie okresu migracji około 30 wolontariuszy patroluje w Nowym Jorku okolice wysokich budynków.

„Monitoring i badania zwiększają naszą wiedzę na temat przyczyn uderzania przez migrujące ptaki w budynki i może pomóc w wyeliminowaniu tego w przyszłości” – wyjaśnia Susan Elbin z NYC Audubon.

Wśród gatunków, które najczęściej kończą swój żywot na szybach wieżowców znajdują się zwykłe wróble, wróble białoszyje i amerykański gatunek gajówki (ovenbird)- wynika ze statystyk.

Mimo że nie ma bezpośrednich dowodów, wydaje się, że nocą, zwłaszcza podczas mgły lub deszczu – ptaki obniżają swój lot i są wtedy bardziej podatne na zderzenie z dobrze oświetlonym, przeszklonym budynkiem.

„Nie znamy prawdziwej przyczyny problemu. Ptaki wpadają na szyby na wysokich piętrach, ich ciała nigdy nie spadają potem na ziemię. Drapieżniki, wiatr, ruch uliczny – to wszystko utrudnia nam monitorowanie tego, jak zmarły ptaki” – powiedział Glen Phillips, dyrektor wykonawczy NYC Audubon. JMY

Źródło: PAP – Nauka w Polsce.