fot. własna, X'07 - kliknij, żeby powiększyć Prawdopodobnie są to mewy srebrzyste (Larus argentatus), znane z tego, że gnieżdżą się wzdłuż większych rzek Polski (Wisła, Odra, Warta). Wcale mi nie pasuje ich biel do starych kamienic warszawskiej Pragi. No tak, ale nikt mnie nie pytał, czy tak będzie pięknie. Po prostu te mewy zaczęły zasiedlać nadwiślańskie miasta, zakładać gniazda na dachach.
Ciekawostką jest fakt, że (jak podaje Andrzej Kruszewicz w swoich Ptakach Polski z 2005 r.) pierwsze lęgi tych mew w Polsce odbyły się w 1968 roku na jeziorze Łebsko.
Jan Sokołowski w II edycji Ptaków Ziem Polskich z 1972 r. pisze jeszcze:

…w Polsce nie gnieździ się. Na zachodnich wybrzeżach Francji, Holandii, Danii i Skandynawii tworzy wielkie kolonie lęgowe i w latach powojennych bardzo się rozmnożyła. Na naszym wybrzeżu, gdzie jeszcze około roku 1950 była niezbyt częsta, teraz pojawia się coraz liczniej i obecnie jest obok mewy śmieszki najpospolitszą mewą, liczniejszą od mewy pospolitej. (…) Mewa srebrzysta jest typowym ptakiem nadmorskim i bardzo rzadko zalatuje w głąb lądu.

Dzisiaj są już stałymi mieszkańcami wielu dużych polskich rzek i jezior.