Wypełniacz gniazdMiało być jesiennie, o karmnikach, a wyszło wiosennie… Otóż na stronie National Wildlife Catalog znaleźć można wiele ptasich bajerów: karmniki w kształcie słonecznika, ptasi domek full wypas o nazwie Bed and Breakfast, tudzież prezentowany obok Wypełniacz Gniazd (Bird Nester Refill).

Nota bene: nasze ptaki do budowy gniazd stosują wiele ciekawych materiałów. Niestety, często widujemy w ptasich domkach plastikowe sznurki czy resztki słynnych foliowych torebek.
Miłośnikom przyrody nie trzeba chyba wyjaśniać, czym grozi połknięcie takiej materii przez pisklaka… Ludzie, nie śmiećcie wszędzie dokoła! Zostawiajcie po sobie jak najmniej sztucznych tworzyw – i tylko w śmietnikach!
Sosnówka wiosną zbiera materiał na gniazdoNasze sikorki same sobie radzą: kiedy Asa linieje, one sprzątają z trawnika jej kłaki. Na zdjęciu obok sikora sosnówka właśnie czyści wycieraczkę, na której nasza psica lubi się wylegiwać, zostawiając tam mnóstwo zimowej sierści. (To zdjęcie już było, ale bardzo je lubię.)