Spotkanie na drodze

wtorek, 1 czerwca 2010, 22:37

Mam słabość do tego ptaka. Dzisiaj przeleciał nam nad autem i usiadł na środku drogi. Najpierw myśleliśmy, że to sójka – jest podobnej wielkości i wiele sójek jest w okolicy. Ale lot miał inny, szybciej machał skrzydłami, podczas gdy sójka częściej szybuje. Kiedy lądując rozpostarł swój pstry ogon i postawił czubek – było jasne: to dudek. Pierwszy w tym roku! Zwolniliśmy, wyciągnęłam aparat (zawsze coś się dzieje, jak mam go w plecaku!) i powoli podjechaliśmy. Wcale się nas nie bał. Gdyby nie kolejny samochód, który zbliżał się z tyłu, zapewne udałoby się podjechać bliżej. Ale i tak – jak na szybkie zdjęcie z auta, całkiem jest w porządku.

Wystrychnął fotografa na dudka

piątek, 4 lipca 2008, 20:32

znaczek PL1574
Dzisiaj rano przyleciał do nas nowy gość. Widywaliśmy go już w okolicy, ale w naszym ogrodzie – po raz pierwszy.
dudek w trawie Upupa epops – łacińska nazwa, która rozśmiesza. Polska nazwa – dudek – tyż pikna. Dudki należą do rzędu kraskowych Coraciiformes. Obie nazwy wyraźnie powtarzają głos ptaka: ududud. Dawne jego polskie nazwy to hupek, hutek, wudwud.
Na pierwszym zdjęciu – dudek w trawie.
dudek na sośnieNa drugim – tenże ptak, który przeleciał za płot i przysiadł w cieniu na sosnowej gałęzi. Nie chciał pozować: dudek wystrychnął mnie na dudka

Samiczka dudka składa jajka w połowie maja, potem przez 16-18 dni je wysiaduje. Od wyklucia się młode ptaki pozostają w gnieździe około 4 tygodnie. No tak, to znaczy właśnie do początków lipca. Trudno mi powiedzieć, czy widzieliśmy dzisiaj jednego dudka, czy też kilka. Kręciły się cały dzień – ale nigdy nie widzieliśmy dwóch jednocześnie. Mógł się kręcić jeden.
Kilka dni temu inny dudek siedział na środku polnej drogi, którą jechaliśmy. To zapewne inny nieostrożny młodzik.


Nazajutrz poczynilismy dalsze obserwacje – to jednak rodzice karmią młode: dudek przylatuje do naszego ogrodu, a kiedy się nachapie robali, z pełnym dziobem odlatuje stale w tym samym kierunku. Za sąsiednią działką jest kilka starych drzew liściastych – dębów, wiązów i buków. Może tam mieszka dudkowa rodzina?