jerzyk; fot. Ari Seppä, www.vastavalo.fi      Jerzyk Apus apus ma najkrótszy ze wszystkich ptaków dziób – tylko 10 mm.
     Nie jest prawdą, że jerzyki nie siadają na ziemi, bo z powodu zbyt krótkich nóg nie podniósłby się do lotu. Jednak prawdą jest, że również rekord najkrótszych ptasich nóg należy do jerzyka – mają też 10 mm.
     Jeden z najbardziej zadziwiających rekordów związanych z pierwszym lotem należy do jerzyka. Dziewicza podróż młodego jerzyka opuszczającego gniazdo może potrwać do 3 lat! Ptaki te są przystosowane do jedzenia, picia, snu a nawet odbywania godów w powietrzu. Ich całe życie podporządkowane jest lataniu. ,,Zatrzymują się” tylko na odbycie lęgu.
     Jedna z najciekawszych obserwacji to jerzyk zaobrączkowany w gnieździe w Oksfordzie (Wielka Brytania), stwierdzony w pobliżu Madrytu (Hiszpania) już trzy dni po wylocie z gniazda. Jest to odległość 1300 km, a ten młody ptak dopiero opuścił gniazdo!
     Jerzyki nie prześcigną, co prawda, sokoła wędrownego w locie nurkującym, ale prędkość lotu jerzyków niezależnie od długości trasy często przekracza 120 km/godz. przy średniej 40 km/godz. Te małe ptaki potrafią 2-4 lat przebywać w powietrzu bez lądowania!