Złoty ptak

niedziela, 10 lipca 2011, 23:50
Złoty ptak
Tutankhamun. His Tomb and His Treasures
Bruksela 2011; fot. Haloosia R.

Ten złotem pokryty ptak sprzed 33 stuleci został odnaleziony w grobowcu Tutanchamona, odkrytym po wiekach w 1922 roku przez dwóch angielskich archeologów. Byli to Howard Carter oraz Lord Carnarvon. Statuetka sokoła “Gehemsu” przedstawiona jest tu w formie zmumifikowanej, podpierana z tyłu cepem. Oczy wykonano z niebieskiego kryształu, a dziób pokryto czarnym szkłem.
Tekst wyryty na podstawie opisuje Tutanchamona jako ukochanego przez boga Sodpu, określanego też “panem obcych krain”.
Możemy się tylko domyślać, że ten boski ptak miał chronić młodego faraona na krańcach egipskiego imperium.

Sokół wędrowny – Falco peregrinus

piątek, 10 kwietnia 2009, 19:36

Sokół
Na 45 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od 10 już lat mieszka rodzina sokołów wędrownych, od niedawna każdy może obserwować codzienne życie tych ptaków. Widok gniazda dostępny jest dla internautów pod adresem webcam.peregrinus.pl

Obecnie odbywa się wysiadywanie jaj. Pisklęta winny się wykluć pod koniec kwietnia. 

Obok znaczek Poczty Polskiej wprowadzony do obiegu 23 stycznia 1975 roku w serii Sokoły w nakładzie 935.000 sztuk. Jego projektantem był J. Desselberger.

Interes na sokołach

czwartek, 24 stycznia 2008, 05:39


Kiedyś sokolnicy zarabiali na polowaniach dzięki swej umiejętności wykorzystania tych pięknych ptaków do łowów. Rozwijające ogromną szybkość w locie nurkującym (ponad 75 m/s), tresowane sokoły potrafią strącić nawet żurawia czy czaplę i przytrzymać ją dla swego przewodnika. Coraz częściej można je też spotkać w miastach, gdzie zamieszkują wysokie wieże kościelne i żywią się łatwą zdobyczą – licznymi tu gołębiami i gawronami.
Dzisiejsze łowy sokolników odbywają się jednak głównie pomiędzy bankiem a moim ulubionym super-bazarem Allegro.