Obok książka wydana przez Multico w 2009 – skarbnica porad i kopalnią wiedzy – zawodowcy odkryją w niej tajemnice warsztatu mistrzów, a amatorzy znajdą wskazówki, jak robić zdjęcia ptaków, nawet z okna własnego domu.

Poniżej kilka porad wg amerykańskiego czasopisma o ptakach w ogrodach:

1. Wykształć w sobie cierpliwość stawania się częścią ciszy. Naucz się czekać, aż ptak sam do ciebie podejdzie, a osiągniesz takie zbliżenie, jakie zechcesz.

2. Ucz się polować na ptaki, starannie obserwując ich ruchy. Na przykład zatrzepotanie skrzydeł czy potrząśnięcie ogonem pomagają domowemu fotografowi osiągnąć cel.

3. Naucz się rozróżniać zaśpiewy i wołania poszczególnych gatunków ptaków. Podglądanie ptaków polega tak samo na słuchaniu, jak na patrzeniu. Jeżeli potrafisz najpierw zidentyfikować je uchem, to będziesz lepiej przygotowany na wspaniały strzał.

4. Ucz się określać ptaki po kształtach, zachowaniu i sposobie lotu. Na przykład, lecący rybołów dokładnie przypomina literę W; skrzydła orła są proste.

5. Szukaj ptaków wtedy, gdy są one najbardziej aktywne. Zwykle od rana do południa i późnym popołudniem mają pory posiłków. Również są pory dnia bardziej korzystne dla fotografii z powodu oświetlenia.

6. Szukaj ptaków w mikrośrodowiskach, które lubią. Kilka przykładów: fontanna ze świeżą wodą, morwa pełna dojrzałych owoców albo zarośla, gdzie ptaki chronią się przed drapieżnikami.

Rady – Carl Edwards.


Źródło: własne tłumaczenie tekstu ze strony birdsandbloomsblog.com