Nowy gość – gil

poniedziałek, 3 stycznia 2011, 22:26

Pod karmnikiem - gil i sikora bogatka

Od dłuższego czasu słyszeliśmy, że w okolicy widywane są te ptaszki niewiele większe od wróbla, ale z charakterystycznie jaskrawoczerwoną piersią i czarną czapeczką. Pojawiły się u nas dopiero w połowie grudnia. Gile — Pyrrhula pyrrhula są nie tylko ładne i łatwe do wypatrzenia kontrastującymi barwami, ale i głośno wygwizdują swoje melodyjne pieśni. Może w tym roku gile zamieszkają w naszym ogrodzie? Lubią się gnieździć wśród świerkowych gałęzi — a nasza choinka wyrosła już bardzo pięknie i stała się dorosłym świerkiem!

Ciekawe, że przy karmnikach pojawiają się głównie ptasie samczyki — rzadko możemy zaobserwować samiczki. Całą zimę widujemy pięknie czarnego kosa, ale nigdy nie udało się nam przed wiosną zaobserwować jego lekko burej małżonki. Samce bogatek mają sporo szersze i bardziej czarne krawaty – i tylko takie widujemy. To samo dotyczy pozostałych sikorek, które gromadnie wyjadają u nas ziarna słonecznika (modraszek, czubatek, czarnogłówek i sosnówek), oraz np. samczyka zięby. Inni goście, którzy też często zaglądają do karmnika — sójki i kowaliki nie mają dymorfizmu płciowego, więc trudno to stwierdzić.
Intryguje mnie jednak, czy ptasie panie są może zimą chronione przez swych partnerów i dokarmiane w ukryciu?

Wypełniacz gniazd

wtorek, 30 października 2007, 09:56

Wypełniacz gniazdMiało być jesiennie, o karmnikach, a wyszło wiosennie… Otóż na stronie National Wildlife Catalog znaleźć można wiele ptasich bajerów: karmniki w kształcie słonecznika, ptasi domek full wypas o nazwie Bed and Breakfast, tudzież prezentowany obok Wypełniacz Gniazd (Bird Nester Refill).

Nota bene: nasze ptaki do budowy gniazd stosują wiele ciekawych materiałów. Niestety, często widujemy w ptasich domkach plastikowe sznurki czy resztki słynnych foliowych torebek.
Miłośnikom przyrody nie trzeba chyba wyjaśniać, czym grozi połknięcie takiej materii przez pisklaka… Ludzie, nie śmiećcie wszędzie dokoła! Zostawiajcie po sobie jak najmniej sztucznych tworzyw – i tylko w śmietnikach!
Sosnówka wiosną zbiera materiał na gniazdoNasze sikorki same sobie radzą: kiedy Asa linieje, one sprzątają z trawnika jej kłaki. Na zdjęciu obok sikora sosnówka właśnie czyści wycieraczkę, na której nasza psica lubi się wylegiwać, zostawiając tam mnóstwo zimowej sierści. (To zdjęcie już było, ale bardzo je lubię.)

Dzięcioł pstry duży

piątek, 1 czerwca 2007, 11:40

Samiec dzięcioła pstrego
Pan dzięcioł ma czerwoną potylicę (pani nie nosi czerwieni na łebku, zaś młodzież nosi całe czapeczki czerwone – jak ten podlot na małym obrazku z prawej), poza tym jest pstry. Ten pan wyraźnie dzisiaj zaopatrywał powiększającą się rodzinę: przylatywał do ogrodu, nabierał w dziób mnóstwo robactwa i odlatywał w stronę lasu (zapewne ma dziuplę gdzieś w pobliskich olchach), by zaraz powrócić. Nie przejmował się wcale fotografem, choć przecież nie chowałam się w namiocie, jak profesjonalny birdwatcher powinien 🙂

sikora sosnówka i kłaki AsyZ obowiązku ptasiego kronikarza dodam jeszcze, że sikora sosnówka z dziobem pełnym kłaków naszej suki lata w stronę budki przedstawionej na zdjęciu sprzed dni paru. Zanosi się więc wkrótce na następny ląg!
A na gnieździe w końcu wsi widzieliśmy już dwa małe boćki z mamusią!

Ranek rozśpiewany

wtorek, 27 marca 2007, 10:34

Poranne obserwacje:

  • Szpaki na dachu.
  • Para sikor-sosnówek lecąca od budki leśników (wydaje mi się, że ją zasiedliły).
  • Rudzik na płocie śpiewający w niebogłosy – foto jest, ale brak nagrania 🙁